Results

Season 2016/17 Triathlon and Open Water Swim Results to date

Challenge Melbourne 3rd Female Pro. Race doubled as the Challenge Asia Pacific Championships

Gatorade Triathlon Series Elite Female Champion

– Round 3, 4 & 5: Elite Female Champion

– Round 1: 4th Elite Female

Yarrawonga Multisport Festival Olympic Distance Triathlon Open Female Champion

Sole Motive Triathlon Series Round 3 Enduro Elite Female Champion

ITU World Cross Triathlon Championships 2016

– 3rd ITU Relays

– Elite Female DNF (due to heat exhaustion)

Point Leo Boxing Day 2.5km Swim – 2nd Open Female

Mt Martha Australia Day 1.2km swim – 6th Open Female

 

Season 2015/16 Triathlon and Open Water Swim Results

2016 Elite Australian Cross Triathlon Champion at Lake Crackenback in the Snowy Mountains

Challenge Melbourne Sprint Elite Female Champion

Xterra Asia Pacific Championship 8th Elite Female

Victorian Cross Triathlon Championships in Bendigo – 1st age group female, 3rd overall.

Victorian Gatorade Triathlon Series

  • Round 1 Elwood 5th Elite female
  • Round 3 Elwood 4th Elite female

Point Leo Boxing Day Swim Classic Open Female Champion

Pier to Perigon Swim Classic – 4th female and 2nd non wetsuit female overall

Mount Martha Australia Day Swim Classic – 2nd 18-29 female

 

2015 Cycling Results 

Australian Cyclocross Championships – 6th Elite Female

National Cyclocross Championship Series

  • Round 1 -3rd Elite female
  • Round 3 – 5th Elite female

Forest Mountain Bike Festival – 1st Mixed Team

 

Season 2013/14 Results

3rd Female Pro Xterra Australia Great Ocean Road

Runner up Female Elite Gatorade Triathlon Series

  • 2nd Round 1 Elwood
  • 3rd Round 2 Olympic Distance St Kilda
  • Round 3 Elwood – 10th ITU Continental Cup / 6th Australian Elite Sprint Distance Championships
  • 2nd Round 4 at Portarlington

2nd Elite female Victorian Elite Sprint Distance Championships

1st Open female at Vision Super Central Goldfields Reverse Triathlon

1st Open female at Lorne Adventure Race Half Distance

7th 18-29 female Portsea Swim Classic

2nd 18-29 female Mt Martha Australia Day Swim Classic

15th Elite female Noosa Eyeline 1000 swim

Rode National Road Series Round 1 in Adelaide with Next Gen Cycling team.

I also raced the Noosa Triathlon (DNF due to stress fracture in foot) and Xterra Asia Pacific (DNF due to illness).

 

2012 -2013 Season

World Champion    World Age Group Sprint Distance Championships in Auckland (1st Female Overall and 25-29 Age Group Champion)

8th Elite                      Oceanic Sprint Triathlon Championships

11th Elite                    ITU Oceanic Sprint Triathlon Championships in Devonport

9th Elite                      Australian Elite Sprint Distance Championships in Geelong

14th Elite                    ITU Oceanic Sprint Cup Geelong

Season Champion    Gatorade Triathlon Series Elite Female Champion

1st Elite                       2012/2013 Gatorade Triathlon Series – Round 1 St Kilda

1st Elite                       2012/2013 Gatorade Triathlon Series – Round 2 Elwood

1st Elite                       2012/2013 Gatorade Triathlon Series – Round 3 Elwood

1st Elite                       2012/2013 Gatorade Triathlon Series – Round 4 Sandrigham Olympic Distance

2nd 25-29                  World Aquathon Championships in Auckland

3rd Open                    Noosa Olympic Distance Triathlon

3rd 25 – 29                Alpe D’Huez Triathlon

2nd Elite                     XoSize Triathlon Series – Round 2 Brighton

2nd Open                    Townsville SportsMed Triathlon

1st 25-29                   Victorian Duathlon Championships (2nd Overall)

4th Open                     Point Leo Boxing Day Open Water Swim

5th Open                     Cerberus Swim Classic at Half Moon Bay

6th Open                     Newport Open Water Swim

Results for 2011 -2012 season

1st Overall                    National Age Group Sprint Distance Championships (1st female overall and 20-24 age group champion)

1st Overall                    Round 1 of the Australian Triathlon Series. Geelong Olympic Distance Triathlon (1st female overall and 20-24 age group champion)

1st Elite                          Victorian Sprint Distance Championships at Mordialloc

2nd Elite                        XOSize Triathlon Series Enduro Triathlon Elwood

2nd Elite                        XOSize Triathlon Series Sprint Triathlon Brighton

4th and 6th Elite        Gatorade St Kilda and Elwood (duathlons)

3rd Elite                         Benalla Triathlon

3rd Open Female        Mt Martha Australia Day Swim

2nd Open Female       Funky Trunks Dash open water swim

Results 2010-11

1st 20-24                       Noumea International Triathlon

5th Open                        Anaconda Adventure race – Lorne 2010

1st 20-24                       XOSize Series Sprint Triathlon Brighton

1st Open                         Shepparton ½ Ironman Women’s team

2nd 20-24                     Australian Triathlon Championship series

2nd 20-24(2nd overall) Victorian Sprint Championships – Sandringham

3rd 20-24                      ITU Sydney World Championship Round 1

2nd Open                       Point Leo Swim Classic

3rd Overall                   Somers Duathlon – part of Brooks Victorian Duathlon Series

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s